TEKSTI ORIGJINAL

Jetojme ne vitin 2020,
Mjafton te permendet covid-19
Dhe padashur stepesh ngrin si akull.
Nje frike e madhe ndihet e shihet kudo.
Kombet jane perulur perpara kesaj semundje kryenece
E cpo them semundje, jo mor jo
Nuk eshte semundje
Eshte nje fare e hedhur nga djalli I lige
I cili nuk ngopet se beri keq
E hodhi gjithandej,
U ngrit nje nate pa hene
Dhe plote gezim shperndau
Eren e keqe te covidit 19.
U hodh ne 2019
Ndaj e quajten covid-2019
E kane planifikuar
Boten per ta pergjysmuar
Keshtu thone
Njerezit po vdesin neper shtepi a spitale
Nuk po munden ti japin lamtumiren
Te afermeve, motrave, baballareve..
Po jetojme nje kohe
Ku djalli po del ne skene
Kaq hapur
Kaq krenar
Ndersa ZOTI nga lart
Renkon nga kjo e keqe fare
Por jo Zoti nuk e ka frike djallin jooo
Ai po renkon nga dhimbja qe populli I tij po
Perjeton
Popujt gjithandej vajtojne
Por nuk do te jete keshtu pergjithmone
Nuk eshte zgjidhje as vaksine e famshme
Qe po rekomandojne jooo
Zgjidhja eshte vetem tek Perendia
Ai do na ndihmoje
Ai do na shpetoje
Ndaj besimin mbaheni te forte
Qe drita e djallit mos tju verboje.

22 nentor 2020(Kucove)

📋 TEKSTI I KARTOLINËS

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:

Proverb.PRO v5.0 © 2021