TEKSTI ORIGJINAL

jam prizreni historik
ne kuvende gjithmone stoik
ne furtune e ne beteja
nuk me theu kurr rrufeja
tok luftuam brez pas brezi
qe i lir t'frymoje qyteti

unë jam llap bri kufiri
dite as nat nuk m'fjeti syri
shqipet n'male kur sulmonin
qetat serbe i shpartallonin
bri kufiri gjithmon ruaj
mos m'shkel dheun kembe e huaj

Ref(2)

sot ditelindjen ne kemi
eni tok kenges tia themi
hidhet vallja e liris
valon flamuri i pavarsise

jam shqiperia nena juaj
s'ju le kurre nen thunder t'huaj
nene e bije t'gjithe jemi bashke
s'ka q'na bene kush brenda e jashte
lot i femijeve te qel plage

kur i ke ne tym e flake
bij e bija me dexhoni
per ju fola si ciceroni
t'ju he ate fustan t'roberis
E t'ju vesh flamur t'lirise

📋 TEKSTI I KARTOLINËS

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:

Proverb.PRO v5.0 © 2021