TEKSTI ORIGJINAL

More djalë prej diasporës
qe pom kqyr gjithmonë me sherr
Sa her dal un prej shtëpis
ti permas pom vjen me kerrë

S'jam me sherr jam pike e djalit
ka shumë kohe qe m'ke ra n'sy
Me ka than tezja me t'dal para
me u perpjek njëhere me ty

Hajde fol ma qka po pret
Ma dashnija s'ruhet tinëz
(ma dashnia s'ruhet tinëz)
Nuk jetoj ne kohë të gjyshes
mem kqyr djali permas shpines
(mem kqyr djali permas shpines)

Ani pra po shkoj ma drejt
me ty çik me ka nxan dashnija
M'ka than nëna edhe tezja
njohin krejt hallat mija

Nuk ma n'dinë mu kush më njeh
une kam qef me ty me fol
Se vjen dita e m'keshin shoqet
e ke marr burrin pa e njoftë

Hajt bre çik ty mos ta nin
gjyshi, gjyshja pa u pa
Jan martue e jan bashkue
nji mahall bashk e kan pa

Gjysh e gjyshe kan kalue,
tjera kohe n'Kosove
(tjera kohe n'Kosove)
Ku e di qka ban me mue
atje larg në diaspore
(atje larg në diaspore)

Kurgjo se t'boj veq punë per dite
ki me pa ti me dy sy
Nese don t'shunen t'shtunen
edhe disko shkoj me ty

Cilat disko ti je ardhë
e di tash qe ma bon rrafsh
Si ai djali i kojshive
tu i shkel jeni bo bashkë

S'kam qka rrej e s'kam qka mshefi
nuk kom pse me ta bo rrafshë
si n'kosove si n'diaspore
haj me det krejt me kdhiza jashtë

Ah bre djal qe ma morre zëmren
po ma bone me thy n'rysh
(po ma bone me thy n'rysh)
E merr vesh e gjith Evropa
kur t'dal ty dardh me bisht
(kur t'del dardh me bisht)

Dardhë me bisht e dardh me kry
lyp qka dush ti mos u ndal
Ka ardh koha gra e burra
jane ba gati pera bane

📋 TEKSTI I KARTOLINËS

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:

Proverb.PRO v5.0 © 2021